Nová Dacia Jogger – rodinné MPV neumiera.

Dacia Jogger, nástupca populárneho dostupného rodinného MPV Lodgy prináša podobnosti z nového Sandera či čisto nový motor.

To, na čo niektorí dlho čakali sa dnes stalo skutočnosťou. Dacia predstavila nástupcu úspešného rodinného modelu Lodgy. Volá sa Jogger, teda bežec a už názvom má lákať rodiny na výlety. Nový model inkorporuje prednú masku nového Sandera s ktorým je zhodná aj prístrojová doska v interiéri. Celkovo však auto pôsobí pri porovnaní s predchodcom o dosť viac posadené k zemi, širšie a nižšie, takže by malo byť aj lepšie ovládateľné.

Priestranný a praktický

Jogger je dlhý 4.55 metra, z ktorých 2.9 metra je rázvor, kolies, čo znamená dostatok miesta pre zadných pasažierov. Jogger bude dostupný v 5 aj 7 miestnej konfigurácii. Zadní pasažieri majú k dispozícii sklápateľné stolčeky a držiaky na poháre. V treťom rade je dvojica samostatných sedadiel s lakťovou opierkou a vyklápacími zatmavenými oknami pre ventiláciu a ochranu pred slnkom zároveň. Každý rad má vlastné strešné osvetlenie. Cestujúcim sa bude pohodlne sedieť vďaka výškovým rozdielom posedu medzi jednotlivými radami ( 1-2=55m; 2-3=25mm).

V 5 miestnom usporiadaní kufor ponúka kapacitu 708 litrov. V sedemmiestnom pri použití 5 miest na sedenie má objem 565 litrov, po vyklopení dodatočných 2 sedadiel sa scvrkne na 160 litrov. Naopak so všetkými zadnými sedadlami sklopenými ponúkne Dacia Jogger až 1819 litrov úložného miesta.

Dacia Jogger je postavená na platforme CMF-B. Tá posktyuje vozidlu zosilnenú štruktúru. Optimalizovaná je aj aerodynamika vozidla a to krytmi pod karosériou, prednými aerodynamickými klapkami či ložiskami s veľmi nízkym trením. Auto bude vybavené aj tlakovými senzormi vo dverách pre rýchlejšie uvoľnenie airbagov v prípade kolízie ako aj asistenčnými systémami brzdenia pred zrážkou, či kontroly mŕtveho uhla.

Motory

Novinkou pri Dacii Jogger budú motorizácie. Na začiatku to budú dve. Jednou bude u značky už zvyčajná kombinácia benzínu/LPG s názvom ECO-G 100 s 50 litrovou nádržou na benzín a 40 litrovou na LPG, poskytujúca dojazd až 1000 kilometrov. Druhou je nová benzínová pohonná jednotka TCe 110. Tento motor je síce trojvalec s turbom, no na rozdiel od TCe 100 disponuje priamym vstrekom paliva. Ďalej má hliníkový blok, variabilné časovanie ventilov a olejové čerpadlo s premenným objemom. Papierové parametre sú 110 koní a 200 Nm dostupných od 1750-2900 ot./min.

V roku 2023 taktiež príde hybridná Dacia Jogger s pohonom E-TECH, ktorý je svojou koncepciou zhodný s tým v Renault Clio; t.j. 1.2 kWh batéria, 1.6SCe pod kapotou a multimódová prevodovka. S týmto pohonom sa tak má stať hybridný Jogger najlacnejším hybridným rodinným vozidlom na trhu.

Nová Dacia Jogger je sympatická a spĺňa poslanie Dacie, teda ponúknuť esenciu vozidla tejto kategórie. Všetko podstatné čo človek potrebuje, nič viac nič menej.

Foto: Dacia

Related posts