Mazda 3 oslavuje 20 rokov!

Mazda 3 bola vždy jazdne najlepšie obyčajné, mysliac nešportový model kategórie segmentu C.

Príbeh tohto skvelého hatchbacku sa začal v roku 1999, kedy Mazda chcela nahradiť predošlé modely 323 modelom so zjednodušeným označením a novými karosárskymi typmi HATCHBACK a SEDAN. Vybraný bol dizajn Hasipa Girgina, ktorý ešte vozidlo pred jeho predstavením v roku 2003 na autosalóne vo Frankfurte upravoval. Auto si rýchlo získalo popularitu ako cenovo dostupné, zábavné a výborne skonštruované vozidlo.

Prvá generácia

Prvá generácia Mazdy 3 (BK) stála na platforme Fordu Focus či Volva S40/S50. To pre auto znamenalo jazdne vyspelé zavesenie McPherson vpredu no najmä zadné zavesenie Ford Control Blade, ktoré používa na vedenie každého kolesa trojicu nerovnako dlhých priečnych ramien, doplnené o pozdĺžne vodiace rameno.

Takéto zavesenie umožňuje autu jazdiť zákruty úžasne vysokými rýchlosťami a poskytujú zadnej časti vozidla vysokú dávku stability aj v prípade nerovností v zákrute.

V roku 2006 na autosalóne v Ženeve automobilka predstavila aj ostrú verziu MPS (Mazda Performance Series), vybavenú diferenciálom s obmedzenou svornosťou a 2.3l DISI turbomotorom z Mazda 6 MPS. Jednoducho brilantný hot-hatch.

Druhá generácia

Druhá generácia prišla na svet v roku 2008 a znovu stála na platforme v spolupráci s Fordom a Volvom, ktorej označenie bolo C1. Stále bolo použité, teraz ešte vycibrenejšie zavesenie McPherson vpredu a Control Blade vzadu. Naviac karoséria auta stuhla o 30%, takže z Mazdy 3 druhej generácie bolo ešte lepšie jazdecké auto.

Mazda nezabudla ani na MPS. To v novej generácii disponovalo najmä vylepšenou RJ motora, lepším prevodovým pomerom, brzdami riadením a aj prepracovaným riadením. Aj MPS 2 generácie bol skutočný hit.

Po modernizácii Mazdy 3 prišli práve do tejto generácie motory novej generácie s označením SkyActiv, ktoré značka používa dodnes.

Tretia generácia

V polovici roka 2013 prichádza generácia 3. Tá sa odklonila od zdieľanej platformy s Fordom a Volvom a Mazda auto vyvinula na novom podvozku s rovnomenným označením SkyActiv, ktorý zdieľala Mazda 3 aj s modelom CX-5. Priniesla tiež stále aktuálny dizajnový jazyk KODO a inovované motory SkyActiv.

Posledná a aktuálna

V Novembri 2018 bola na autosalóne v LA predstavená posledná, stále aktuálna generácia Mazdy 3. Stala sa prvým vozidlom Mazda, ktoré reprezentuje ich „cestu k prémiovej kvalite“. Priniesla tiež revolučný motor 2.0 SkyActiv X (so spaľovaním riadením časovaním iskry pre kompresné zapaľovanie), áno kvázi ten benzínový motor fungujúci ako diesel.

Mazda od začiatku predaja modelu 3 predala viac ako 6 miliónov kusov tohto vozidla, čím je jedným z najpredávanejších vozidiel značky.

Jednoducho hatchback pre tých, ktorí milujú jazdiť.

Related posts