Manuálna Toyota Supra je tu!

Tí z Vás, ktorí milujú automat a hovoria o strate výkonu a pohodlí, dajte si odchod. Všetci ostatní, cvak cvak, to je dobrý pocit čo? Preradiť si krásne. Toyota Supra, ktorá bola doteraz dostupná len s automatickou prevodovkou, už čoskoro príde aj s voľbou pre pravých nadšencov, predstavená bola (na čo sme už dlhšie čakali) s manuálom na stredovom paneli!

Supra s manuálom, to je radosť!

Priamo k veci. Prevodový pomer sa zvýšil z 3.15 (pri automate) na 3.46, to pre vyrovnanie pocitu dynamiky auta pri rozjazde a jeho pružného zrýchlenia. Prevodovkou tu je 6 stupňová iMT, teda inteligentná manuálna prevodovka. Jej softvér je pri radení (Up Shitft :P) nahor naladený na využívanie krútiaceho momentu, pre radenie nadol bol zase softvér naladený pre konzistentnosť reakcií. Toto nastavenie prevodovky je však možné v režime Sport aj vypnúť, keby nevyhovuje.

Konštruktéri upravili okrem toho aj skriňu prevodovky, ozubené súkolie, hnací hriadeľ a odstránili nadbytočné komponenty, ako jej odhlučnenie, pre čo najväčšie zníženie váhy vozidla. Súčasťou novej prevodovky je pochopiteľne aj nová spojka s väčším priemerom a zosilnenou tanierovou pružinou, aby zvládala vysoký krútiaci moment motora. Pod kapotou tak zostáva trojliter S58 od BMW s výkonom 340 koní a 500 Nm. Menší dvojliter s výkonom 258 koní zostáva naďalej dostupný výhradne s automatom.

Čo bolo ešte prispôsobené…

Kvôli manuálnej prevodovke si prešiel optimalizáciou aj systém trakcie kolies, odpruženie kolies. Tuhšia je vulkanizovaná guma v prednom aj zadnom stabilizátore a nové je aj naladenie tlmičov. To všetko pre maximálne vyvážené jazdné vlastnosti vozidla.

Novinkou v manuálnej Supre je funkcia Hairpin+, ktorá umožňuje na kľukatých európskych cestách väčší preklz kolies, a tak pri výjazdoch zo zákrut krajšie vystrkovať riťku Supry. Manuálna Toyota Supra bude v modelovom rade niesť názov Limited. Celkovo je ľahšia o 21.8 kilogramu, práve vďaka manuálu a 19 palcovým zliatinovým kolesám. Verzia Limited bude v interiéri dostupná výhradne s hnedým koženým čalúnením.

Toyota očakáva, že práve táto nová verzia bude najobľúbenejšou. A určite sa nemýlia, aspoň v krajinách, ako Taliansko alebo Anglicko. U nás to bude skôr zopár nadšencov, ktorí sa rozumejú. Je to skvelá novinka pre Toyotu aj pre zákazníkov, a konečne sme sa dočkali Supry, takej, akú sme ju chceli od začiatku!

Foto: Toyota

Related posts