Hyundai Tucson je veľmi príjemným stredne veľkým SUV. V Plug-In hybridnej verzii je najlacnejším autom kategórie s týmto typom pohonu. A dosť pravdepodobne aj najlepším, pre to, pre čo bol vyvinutý. Rodinu.
UPSHIFTER RATING: 7.5/10
Cena modelu: od 37 190 EUR
Čo sa nám páčilo:
Dizajn, komfort a priestrannosť z neho robia ideálne rodinné auto a s 265 koňmi predbieha jedna radosť.
Čo chce zlepšiť:
Otravný systém aktívneho udržiavania v jazdnom pruhu, ktorý sa sám zapína po každom naštartovaní. Prevodovka pôsobí za zenitom, radi by sme videli spojenie s 8 DCT.
Hyundai Tucson započal svoju kariéru v roku 2004. Veľkej obľube aj na našom trhu sa začal tešiť práve vo svojej druhej generácii, v Európe predávanej pod názvom iX35. Po nej nasledoval v roku 2015 návrat k menu Tucson, s dynamickejšími tvarmi a prívetivým masovým dizajnom, ktorý na úspechu modelu ešte viac zapracoval.
Teraz je Tucson už vo svojej 4. generácii. S úspechom predchodcu má teda značka od neho veľké očakávania, a treba povedať, že podľa počtu kusov viditeľného na našich cestách stvorili v Hyundai výbornú novú generáciu, ktorá má schopnosť zasiahnuť masy.
Chceli sme porovnať dve motorizácie, diesel a plug-in hybrid. Keďže to však kalendár nedovolil, rozhodol som sa ho vyskúšať v najvýkonnejšej podobe, preto som siahol po verzii Plug-In.
Okázalý no elegantný dizajn
Podľa môjho názoru je prvým faktorom jeho obľúbenosti práve dizajn. Predná maska je nezvyčajná a futuristická. Páčia sa mi malé trojuholníkové svetielká denného svietenia. O poriadne svietenie v noci sa starajú nižšie umiestnené hlavné svetlomety, ktoré musím pochváliť za niečo čo som si uvedomil až pri nedávnej jazde na diaľnici. Pretože v noci na diaľnici neosvetľujú kvôli vysokému umiestneniu oproti idúce autá. Na rozdiel od iných SUV, ktoré som počas tejto cesty stretol. V Tucsone sú vo výške, v ktorej nádherne osvetľujú cestu, no nespôsobujú šedý zákal vodičom oproti idúcim.
Keď sa posuniem ďalej, páčia sa mi rôznorodé línie, ktoré auto vpredu aj vzadu rozširujú, a na zadných dverách tvoria písmeno S, respektíve Z, záleží z ktorej strany sa pozeráte. Zadná partia auta je zase minimalistická so svetelným pásom cez celú šírku vozidla a štyrmi zubmi s 3D svetelným podpisom.
Okrem toho disponuje aj dvojicou chytrých riešení. Prvým je stierač uchytený hore pod zadným strešným spojlerom, takže som o ňom nevedel, kým som ho nepoužil. Druhou vecou je logo integrované v zadnom okne, čo nielen že vyzerá pekne, ale taktiež neodpadne, ako pri znaku uchytenom v plechu.
Aby poukázal na prezenciu SUV je Tucson oplastovaný navôkol. Celkovo musím povedať, že nový Tucson je nápaditým dizajnom, za ktorý sa človek istotne nebude hanbiť.
Motor najvýkonnejšieho Tucson-u
Hybridný systém Tucson Plug-In používa dva motory. Prvý je 1.6 T-GDI G4FP s názvom SmartStream. Tento turbomotor je prvým na svete s technológiou CVVD, ktorá nezávisle od časovania či zdvihu ovláda, ako dlho budú otvorené sacie ventily. Vytvára výkon 180 koní (pri 5 500 ot.) a krútiaci moment 265 Nm (dostupný už od 1 500 ot.). Spojený je so 6 stupňovou automatickou prevodovkou, ktorú si vyvinuli aj vyrábajú sami v Hyundai.
Druhý typ pohonu je pohon elektrický. Elektrický AC motor s permanentným magnetom vyvíja 91 koní a až 304 okamžite dostupných Nm. Spojenie oboch týchto pohonov v režime Sport dodáva autu celkový výkon 265 koní a 350 Nm. Čo z neho robí v priamke svižné SUV.
Pre všetko toto plug-in hybridné ústrojenstvo s nabitou výbavou váži cez 1850 kilogramov, čo je ale na zavalité, plug-in hybridné SUV stále fajn. Na stovku zrýchli za 8.6 sekundy, čo je pre rodinné auto dostatočné. Dynamika v pohybe však pôsobí svižnejšie, najmä pri predbiehaní, kedy mu zrýchlenie z 80 na 150 km/h nerobí žiaden problém.
Batéria
V podlahe je ukrytá 13.8 kWh batéria, ktorá poskytuje Tucsonu po plnom nabití údaj čisto elektrického dojazdu 55 kilometrov. Nabíja sa cez pomalší konektor AC, maximálnym výkonom 7.4 kW. Za 1 hodinu nabíjania som týmto tempom do batérie doplnil 6.9 kWh. Auto má tiež v ohľade ekonomiky jazdy na výber niekoľko jazdných módov používania pohonu. Dokáže jazdiť ako čisté elektro, HEV (teda hybrid) alebo v Móde auto, kedy si auto samé managuje energetické toky.
Funkciou, ktorú zvyčajne plug-in hybridné autá majú, no v Tucsone som ju nenašiel je dobitie batérie jazdením. Je to funkcia, ktorú aj napriek vyššej spotrebe rád používam, pretože keď nechcem dobíjať zo zástrčky, dobijem batériu týmto spôsobom a mám plný dojazd na elektriku. Tu mi preto táto funkcia chýbala. Verím že som ju v rozsiahlom menu neprehliadol.
Vďaka plug-in hybridnému pohonu sa možno dostať k výborným číslam spotreby. Pri nabitej batérii a jej častom používaní od 1.3 – 2.2 l/100 km. V hybridnom režime sa dá jazdiť za 4.6 l/100 km. Pri vybitej batérii sa už čísla pohybujú po meste medzi 8 – 9 l/100 km.
Okrem toho má ešte auto aj prepínač terénnych režimov pre situácie keď cesta zmizne. Na výber sú TRI: Piesok, Blato a Sneh. Chcel som si ich veľmi vyskúšať, nanešťastie v týždeň testovania vládlo len SUCHO. Čo sa už v týždeň písania tohto testu zmenilo, to je šťastie!
Vyskúšal som si aspoň poriadne prekríženie náprav s dvomi diagonálnymi kolesami vo vzduchu. A Hyundai s tým nemal žiaden problém. Pomaly z toho vykráčal… tak snáď niekedy nabudúce Tucson!
Podvozok a pneumatiky
Kvôli masívnej hmotnosti takmer 1.9 tony je nevyhnutné viacprvkové zavesenie vzadu. Ktoré Tucson má. Vpredu je to zvyčajné zavesenie McPherson. Tento set-up je potom v kombinácii s vinutými pružinami a elektronicky riadenými tlmičmi ECS, ktoré sú súčasťou balíku Techno za príplatok 1 500 EUR.
Auto jazdí na nápaditých 19 palcových diskoch s pneumatikami 235/50 R19. V testovanom prípade už boli obuté zimné boty Continental WinterContact TS850P . Výbornou voľbou sú aj Michelin Pilot Alpin 5 SUV alebo Goodyear Ultragrip Performance Plus.
Pohodlný a príjemný na každý deň
Tucson jazdí pohodlne, trochu plavne, po väčších jamách sa vždy jemne pohúpne, ako loďka. K pohodliu prospievajú aj nižšie tlaky 2.3 bar na všetkých kolesách. Okrem pohodlia, treba povedať, že jazdí aj sebaisto. Zadná viacprvková náprava neodskakuje zbytočne na priečnych nerovnostiach. Auto má pomalší prevod riadenia, ktoré je príjemné a ľahké na pomalé manévrovanie a potulovanie sa po meste.
Hovoriac o parkovaní, pri tom som si uvedomil, aké masívne auto Tucson je. A vďaka nie práve veľkému „rajdu“ je s ním parkovanie trochu obtiažnejšie.
Celkom stotožnený som nebol s len 6 stupňovou prevodovkou. Pri vybitej batérii si auto muselo podradiť aj do menšieho stúpania v meste, a preto to vyzeralo, že nevládze.
Podobne to má aj Volkswagen Tiguan Plug-In, ktorý je spojený so 6 stupňovou DSG. Prečo? Peugeot, Opel, BMW alebo Mercedes do tohto systému dokážu integrovať svoje zvyčajné 8 stupne AISIN, ZF a G-Tronic, a rozdiel v plynulosti aj pocite z auta je cítiť. Preto by som 8 stupňové DCT pri facelifte v budúcnosti s radosťou uvítal.
Rýchlosť v zákrutách mu nie je práve po chuti
Tucson je teda veľmi príjemným autom na vozenie sa. Ale UpShifter je o športovej jazde, preto nás zaujíma aj ako jazdí na hrane.
Po prepnutí do režimu Sport sa elektronicky riadené pruženie ECS zmení asi podobne, ako keď prepnete do režimu Sport Mercedes triedy S. Teda nie výrazne.
Auto sa prirodzene nakláňa, pretože je ťažké. Okrem toho je v nesprávnych rukách skôr nedotáčavým, s citeľným a oneskoreným prenosom hmotnosti v pomere k inputu riadenia. Cez riadenie sa nedostáva vodičovi práve vysokej spätnej väzby, má pomalší a pohodlnejší prevod aj jeho tuhosť je len priemerná.
V zákrute sa toho netreba báť, predvídať počiatočnú stratu priľnavosti a opretie sa auta o vonkajšie predné koleso. Následne pribiť pedál k podlahe, keď sa auto odhúpne od predného vonkajšieho kolesa a pripojí sa aj zadná náprava, ktorá ho už ťahom vyvažuje. Neznie to šoférsky príjemne, a jazdiť s Tucsonom Plug-In vyžaduje aj odvahu. Je to taký húpavý prejazd zákrutou, ktorého sa ale netreba zľaknúť. Na druhej strane zadná náprava drží stály kontakt s vozovkou, čo je uisťujúci pocit.
Brzdy nie sú najostrejšie s mäkkým pocitom na pedáli. Ich sila pôsobí ako dostatočná na núdzové zastavovanie, pri športovej jazde budú samozrejme vädnúť skorej.
Jazdným vlastnostiam však určite prospeje zvýšenie tlaku v pneumatikách. Skúsili sme 2.7 bar, a minimálne reakcie na riadenie boli priamejšie, pritom auto nestratilo veľa zo svojho jazdného komfortu.
Čo ešte prekáža pri športovej jazde je prepnutie na čisto elektrický pohon v pomalých zákrutách. Toto nielen destabilizuje auto a prekvapí šoféra, ale stratí sa momentum, ťah a keď si k tomu predstavím, čo prežíva rozhorúčené turbodúchadlo pri takomto vypínaní/zapínaní. Z toho ma chytá úzkosť, pretože nerád autám ubližujem.
Za zbytočné považujem pádla radenia na volante, pretože prevodovka na ne reaguje výrazne oneskorene. Naviac nemá samostatný manuálny mód, takže si aj tak preradí nakoniec sama, a to celkom skoro. V plug-in hybride by som preto radšej uvítal ich funkciu, ktorou by zvyšovali intenzitu rekuperácie, tak ako v modeli Kona E.
Posed je vysoký, ako vo väčšine SUV, čo samozrejme nie je ideálne. Sedadlá samotné sú znovu viac na pohodlnej strane a veľa opory v zákrutách neposkytujú (pochopiteľne).
Tucson Plug-In proste nie je vozidlom, ktoré by ste mali alebo chceli šoférovať rýchlo na vašej obľubenej cestičke, aj napriek pozitívne vyzerajúcim parametrom. Namiesto toho je to však rodinné auto, ktoré nemá problém na rovinke predbiehať a na diaľnici držať krok aj s prémiovými konkurentmi od BMW alebo Mercedesu. Na to má celý ten výkon. V týchto podmienkach sa aj cíti pohodlne.
Priestor pre všetko a všetkých
Ďalším aspektom, prečo je Tucson taký obľúbený je jednoznačne priestor vo vnútri. Miesto vzadu na kolená je kráľovské. Dokonca je možné nastaviť si sklon operadla a príjemne sa vzadu rozvaliť. Vo testovanom aute sú vyhrievané aj zadné sedadlá, nechýba tu tiež ovládanie 3 zóny klimatizácie a ani dva nabíjacie konektory USB-C. Samozrejmosťou je aj stredová opierka s držiakmi na fľašky.
Rodiny budú zaujímať dva úchyty ISOFIX na zadných sedadlách, ktoré vďaka veľkému uhlu otvorenia dverí robia umiestnenie detskej sedačky jednoduchým. A za zadnými sedadlami je 558 litrový batožinový priestor, ktorý je v rámci stredne veľkých plug-in hybridných SUV najobjemnejší. Sklopením zadných operadiel narastie na 1 737 litrov. Pod podlahou je aj pekný organizér na nabíjací kábel, takže v kufri počas jazdy nelieta. Samozrejmosťou vo výbave Premium je aj elektrické ovládanie dverí kufra, a to aj z nohou či z miesta vodiča. Nepatria medzi najrýchlejšie sa zatvárajúce, ale sú tu.
Radikálne krajší interiér
Interiér je krajinou jednoduchosti a ergonómie. Veľmi sa mi páčila lišta obiehajúca navôkol predných pasažierov, v ktorej je aj chytro umiestnená pamäťová funkcia vodičovho sedadla. Milujem krémové interiéry, takže krémové kožené sedadlá s výhrevom aj klimatizovaním sú veľkým plusom. V noci sa mi páčilo príjemné náladové podsvietenie, ktoré nekričí, ako napríklad v Mercedesoch. Nastaviteľné je až v 64 farbách a 10 úrovniach jasu. Jedine dostať sa k nemu v infotainmente nie je práve najrýchlejšie.
Vyhrievaný je aj elegantný štvor-ramenný volant. Ergonomicky prispôsobená sa snaží byť stredová konzola, ktorá akoby kopíruje zaoblenie opretej ruky v zápästí.
Malú kritiku si zaslúži volenie prevodových stupňov tlačidlami zvané aj Shift-by-wire. Je pomalé, pretože treba vždy kompletne zastaviť a až potom auto dovolí preradiť, čo nie je práve pohodlné pri rýchlom otáčaní sa. Nespočetne krát sa mi stalo, že som preradil až na druhý krát. Na druhej strane otvára priestor čistejšiemu vzhľadu kabíny.
Skvelá je kvalita displejov, rozlíšenie kamier navôkol vozidla, ktoré je možno sledovať aj počas jazdy jednoduchým stlačením tlačidla. A nechýba ani bezdrôtové nabíjanie telefónu. Súčasťou balíku TECHNO je aj diaľkový parkovací asistent s tlačidlami na kľúči od vozidla, vďaka ktorému možno auto na diaľku zaparkovať alebo vyparkovať z úzkeho parkovacieho miesta.
Z nejakého dôvodu v mojom prípade však nefungoval, a tak neviem povedať aký je. Ako v modernom kórejskom aute tu nechýba hojný počet asistenčných systémov.
Z nich musím skritizovať aktívne udržiavanie v pruhoch, ktoré sa samé aktivuje pri každom naštartovaní vozidla a jeho vypnutie po naštartovaní zaberie nejaký čas. Treba počkať, kým sa vôbec aktivuje a potom sa za jazdy preklikať 6 klikmi/ťahmi, čo je dosť.
A nie je to o dávaní smeroviek, pretože stačí sa priblížiť k čiare, keď človek obchádza kanál, a auto už ide do boja o udržanie sa v jazdnom pruhu. Pre ľudí, ktorí ale možno nedávajú pozor to je samozrejme praktická funkcia.
Taktiež šoférovi „strelcovi“ ktorý má všetko pod kontrolou môže prekážať neustále vypiskovanie týchto asistenčných systémov. Tieto zvukové rozptýlenia však možno vypnúť v menu.
Cena a konkurencia
Testovaný Tucson vo výbave Premium s balíkmi Premium a Techno stojí cenníkových 44 890 EUR. S akčným bonusom 1 500 EUR sa cena zníži na 43 390 EUR, čo je v porovnaní s konkurenciou stále skvelá cena.
Konkurencia je celkom široká, stredne veľké SUV sú v súčasnosti akoby náhradou sedanov strednej triedy v minulosti. Každý výrobca má nejaký. Je tu Volkswagen Tiguan eHybrid (245 koní, FWD), Opel Grandland HYbrid4 (300 koní, AWD), Peugeot 3008 HYbrid4 (300 koní, AWD), Citroen C5 Aircross Plug-In (225 koní, FWD) . Japoncov zastupuje Suzuki Across aj jeho „technologický otec“, Toyota RAV4 Plug-In (obe 306 koní, AWD)
Medzi prémiové patria: BMW X3 30e xDrive (292 koní), Mercedes-Benz GLC 300de (306 koní) a 300e (320 koní), Audi Q5 TFSIe (299 koní) alebo DS7 Crossback E-TENSE 300.
Všetci menovaní jedine s výnimkou C5 Aircross Plug-In Hybrid dostupného len s predným náhonom sú drahšie ako Hyundai. Na čom pri takomto aute záleží.
To robí Tucson aktuálne najdostupnejším plug-in hybridným SUV s pohonom všetkých kolies. Pritom je pocitovo z hľadiska pohodlia a spracovania jedným z najlepších. Má v sebe prémiový vzhľad exteriéru aj interiéru, ktorý kombinuje s výbornou praktickosťou aj nadupanou výbavou. Preto sa niet prečo jeho úspechu na našom trhu tak čudovať.
Svoj Tucson Plug-In si môžete vytvoriť tu:
Konfigurator | Hyundai Motor Slovakia
Foto: Benjamin Mazanka