Ferrari 296 GTS – Leto sa začína

Nové plug-in hybridné športové kupé 296 GTB zožína úspechy všade okolo sveta, a tak sa Ferrari rozhodlo v správnom čase priniesť aj verziu bez strechy. Tá nesie označenie GTS ako majú modely 812 a už deduško F355. GTS je skratka pre Gran Turismo Spider, ktorá sa nepoužíva pravidelne. Poďme sa pozrieť bližšie.

Jediným veľkým rozdielom oproti GTB je strata strechy a jemný nárast hmotnosti. GTS-ko má stále twin-turbo 2,9 V6, spojený s elektromotorom, ktorých maximálny kombinovaný výkon je 830 koní. Zrýchlenie na 100 pod 3s a maximálka vyše 330km/h, bez strechy, mmm, tak to už hej.

Pochybnosti o Ferrari?

Spočiatku mnohí pochybovali o tom, že Ferrari so 6-valcom nemôže byť pravé Ferrari, po prvých testoch boli všetky obavy preč. Nový 120° motor je excelentný po stránke charakteru, výkonu a aj akusticky neznie vôbec zle. Nové 296GTS to majiteľovi podtrhne ešte viac so strechou dole. Parádny motor je elektromotorom spojený s parádnou prevodovkou. Je to dvojspojka z SF90 Stradale, avšak s mechanickou spiatočkou. SF90 na cúvanie používa elektromotory.

Pekným detailom je to, že napriek mechanizmu kovovej strechy je tvar okien a B-stĺpika identický s verziou s pevnou strechou. Mechanizmus strechy a dodatočné výstuhy pridávajú 70kg hmotnosti, dokopy to je 1540kg. Ferrari opäť udáva suchú hmotnosť tak reálna pohotovostná hmotnosť sa bude pohybovať v okolí 1650kg

Samozrejme je možné si nakonfigurovať aj Assetto Fiorano balík, vďaka ktorému stratí 296GTS zanedbateľných 8kg. Okrem toho má však tlmiče Multimatic nastavené na trať a agresívnejšie aero prvky v prednom nárazníku. Na 296 GTS debutuje aerodynamický prvok s názvom tea-tray, ktorý vytvára dostatok prítlaku bez použitia aktívnej aerodynamiky. Tento prvok vytvára pretlakové pole, ktoré pôsobí proti depresívnemu poľu, ktoré je charakteristické pre spodnú časť karosérie. V rámci Assetto Fiorano sú aj lepivejšie Michelin Cup 2R pneumatiky s rozmerom 245/35 a 305/35 s priemerom 20 palcov.

Mnohými zmenami si prešlo aj šasi 296. Výsledkom je o 50% vyššia torzná tuhosť, a tuhosť nosníka, ktorá je vyššia o 8%. Vo Ferrari to dosiahli zosilnením A-stĺpiku, B-stĺpiku a prahov auta. K lepšej dynamike pomáha aj nový systém ABS EVO, ten spolupracuje s 6-cestným senzorom Chassis Dynamic Sensor. 296 je plug-in hybrid a má aj čisto elektrický jazdný režim, eDrive. S ním vie Ferrari 296 GTS dosiahnuť rýchlosť 135km/h. A čo poviete na cenovku okolo 300 000?

Foto: Ferrari

Related posts