Elektrické novinky od Hyundai N.

Hyundai N dnes potvrdil príchod prvého elektrického N-ka, ktorým bude obľúbený Ioniq 5. Okrem neho predstavili svetu dva koncepty toho, čo nás v nie tak ďalekej budúcnosti od nich čaká.

O Ioniq 5 N by malo disponovať pohonom z Kia EV6 GT, aj ked, samotný pohon ešte nie je úplne potvrdený. V aute by však mal debutovať nový samosvorný diferenciál s torque vectoringom a mal by tak byť podobný tomu, aký možno nájsť v Audi RS3 či Mercedes-AMG A45s.

Druhým elektrickým N v ponuke bude športová verzia z čerstvo predstaveného Ioniq 6. Koncept má zatiaľ názov RN22e. Špecifikácie auta by mali byť 430 koní a 740 Nm. Energia sa bude čerpať zo 77.4 kWh batérie, ktorú možno z 10-80% dobiť za 18 minút a maximálna rýchlosť sa bude pohybovať na 250 km/h. Okrem toho bude mať auto vylepšené chladenie a brzdovú sústavu so 4 piestovými brzdami a 400mm hybridnými kotúčmi. Pre úsporu na už tak dosť ťažkom batériovom systéme bude veľa dielov tlačených 3D, pre nižšiu hmotnosť, vysokú tuhosť a možnosť atakovať zákruty naplno.

Treťou novinkou je niečo nové a nečakané, vzhľadom akoby z minulosti prichádzajúce a nielen elektrické. Koncept N Vision 74 je totiž fuel cell hybrid, takže áno, veľkú podstatu tu zohráva vodík. Toto auto, ktoré vzdáva česť Hyundai Pony Coupé od Giorgetto Giugara má mať cez 680 koní a viac ako 900 Nm idúcich na zadné kolesá, 62.4 kWh batériu a nádrž na vodík s objemom 4.2kg, ktorej doplnenie zaberie 5 minút. Maximálna rýchlosť bude viac ako 250 km/h a dojazd vyšší ako 600 kilometrov.

Tieto autá ukazujú ambície značky, ktorá aj napriek veľkému európskemu eko tlaku vytvára pre ľudí autá, ktoré im vytvárajú úsmev na tvári. Bude zaujímavé, aké budú tieto vozidlá v reálnej podobe.

Related posts