Priemerná spotreba: 4.7l/100km
Reálny Dojazd: 1276 kilometrov





















































ÚVOD
„Jaecoo 7 SHS cenou 39 900€ končí tam, kde kórejskí Plug-In konkurenti iba začínajú, pritom má vyšší výkon a lepšiu spotrebu. Je to potenciálne najlepšie Plug-In SUV tejto veľkosti“
Jaecoo 7 SHS je konkurentom silných hráčov na trhu, mien ako Sportage, Tucson či Tiguan, všetkých s prívlastkom PHEV. Má však jednu výhodu, svojou uvádzacou cenou 39 900€ vo vyššej výbave PREMIUM končí tam, kde najlacnejšia Kia Sportage PHEV iba začína, a to aj s aktuálnou zľavou, ktorá KIA ponúka. Jaecoo 7 SHS je tiež podobne výkonné, s kombinovaným výkonom ž 275 koní a 525Nm.
Ako sa s ním žije? Zisťoval som počas týždňa.
Aerodynamika
Napriek svojej veľkosti má Jaecoo 7 SHS skvelú aerodynamickú účinnosť o hodnote Cd: 0.318, čím je výrazne lepší od Tucson aj Sportage s 0.33Cd a tiež od svojej spaľovacej, ktorá má odpor vzduchu aý 0.351Cd. Toto znamená lepšiu účinnosť, nižšiu spotrebu, väčší pokoj v kabíne aj stabilitu počas veterného počasia.
Aerodynamické komponenty zahŕňajú samozrejme aerodynamické kolesá, spätné zrkadlá, absenciu strešných líšt. Vozidlo má tiež vysúvateľné kľučky dverí, podobne ako Evoque, čo je tiež malý, ale dôležitý prvok.
Podvozok a Koncipovanie
Koncipovanie je tiež riešené správne. Vodič je usadený za polovicou 2.672 metrového rázvora, čo sa cení. Aj 18.3kWh batéria je uložená bližšie ku zadným kolesám, než predným, čo prospieva rozloženiu hmotností. Jaecoo 7 SHS tiež používa vyspelé zavesenia kolies, vpredu McPherson, vzadu Multilink, takže v triede vôbec nezaostáva. Caster predného zavesenia je skutočne vysoký, pre korektné správanie vozidla v zákrutách. Po stránke geometrie kolies má Jaecoo 7 SHS väčší negatívny odklon vzadu než vpredu a zadné kolesá tiež majú pozdĺžne odchýlenie TOE-OUT.
Plug-In ako má byť!
Plug-In hybridný pohon v ničom nezaostáva za tým z VW Tiguan, samozrejme je naviac oveľa, oveľa výkonnejší. Skladá sa z motora 1.5T-GDI + 18.3kWh LFP batérie a elektromotora s výkonom až 201 koní a 310Nm. Batéria tiež disponuje DC rýchlonabíjaním s výkonom do 45kW a nabíjacím časom 20 minút medzi 30 – 80%. Reálny dojazd na batériu dosiahol počas studeného počasia 92 kilometrov. Benzínová nádrž tiež nie je malá, má až 60 litrov a tak je celkový dosah auta 1200 kilometrov.
Celkový výkon je 342 koní a 525 Nm. Pri nízkej hmotnosti iba 1830 kilogramov to znamená 186.8 koní na tonu, lepšie ako prémiový Range Rover Evoque PHEV. Vďaka tomu zrýchli na 100km/h za 8.5s, síce človek by čakal aj rýchlejšie a maximálne jazdí 180km/h.
Tak čo spotreba? Huh?
Po meste jazdí pokojne za 3.7l/100km a 2.2kWh/100km, ale pri vybavovaní a zhone skôr za 5.0l/100km. Ak zvolíte režim jazdy EV, tak potom samozrejme za 0l/100km, a 17.5 – 18.4kWh/100km. Kombinované trasy diaľnica – okresky Jeacoo 7 hravo zvláda za 4.7l/100km. Diaľnicu pri pohodovom tempe 120km/h jazdí za 5.6l/100km. Avšak dlhšie trasy pri vyšších 130km/h a po vybití batérie zvládne za 7-7.5l/100km. Celkovo sa však priemerná spotreba drží v okolí 4.7l/100km.
Jaecoo 7 SHS má na Plug-In hybrid tiež nezvyčajne veľkú nádrž kapacity až 60 litrov! Vďaka tomu na nádrž vie reálne prejsť až 1276 kilometrov + 92 na elektrinu ku tomu. V ohľade efektivity sa radí ku tomu najlepšiemu vo svojej kategórii.
Ako jazdí?
Jaecoo 7 SHS jazdí veľmi dobre. Je dostatočne tuhý v priamke, no komfortný zároveň. Najbližšie má ku Honde ZR-V čo sa jazdných vlastností týka. Napriek v triede kratšiemu rázvoru je stabilita zadnej časti v zákrutách vynikajúca práve vďaka vysokému uhlu toe-out. RIadenie je v režime SPORT primerané a dostatočne precízne, síce nepatrí ku tomu najlepšiemu v triede čo sa komunikatívnosti týka.
Skvelé je aj koncipovanie vozu a jeho vyváženie so šoférom na palube, blízke 50:50. Toto v kombinácii s vhodne nastavenými tlmičmi aj pružinami čo sa odskoku týka znamená, že Jaecoo jazdí aj na nerovnom povrchu plocho, nepláva, nenechá sa rozhádzať nasledujúcimi vlnovkami.
Miesto vzadu a Kufor
Jaecoo 7 SHS je vzadu vynikajúci. Dôležité je podotknúť, že má plochú podlahu, a tak bude posúvanie sa a natiahnutie nôh pri dlhom cestovaní radosťou. Ostatne miesta má dostatok aj pre 1.9m vysoké osoby a to vo všetkých smeroch. Sedadlá sú mäkkučké ako v prémii s primeraným sklonom operadla, komfortným aj na dlhé cestovanie. Stredový panel je síce strohejší, ponúka jeden centrálny výduch klimatizácie a konektory USB-A / USB-C pre dobíjanie zariadení. Nechýba ani sklápateľná lakťová opierka. Schránky vo dverách sú tiež dostatočne pre 0.7 litrovú fľašku.
Kufor má štandardný objem 412 litrov, čím sa radí medzi tie menšie v triede, ale na denné potreby postačuje. Po sklopení operadiel narastie na 1335 litrov. Poteší široký otvor, dvojité dno, organizér. V podlahe kufra je tiež uložená 12V batéria a elektronika DC-DC ku vysoko napäťovej batérii.
Interiér
Za prednú časť kabíny by sa nemusel hanbiť ani Volkswagen. Príkladné mäkčené plasty na palubovke, špičkový infotainment, kamery na štýl Range Rover Evoque, dokonca aj hodnotenie čistoty vzduchu PM2.5 je presne ako z Range Roveru. Asistenčné systémy sa vypínajú jednoducho veľkými tlačidlami po stiahnutí lišty z pravej hornej strany displeja. Nechýba aní bezkáblový Apple CarPlay či Android Auto, ktoré na obrovskom displeji vyzerajú a pracuje sa s nimi skvostne.
Zaujalo tiež perfektne hrajúce audio od SONY s 8 reproduktormi. Poskytovalo lepšiu kvalitu ako značkové BOSE či H&K v európskych značkách.
Sedadlá sú vyhrievané aj ventilované a vyhrievaný je tiež volant aj čelné sklo, čo sa najmä teraz v zime nesmierne hodí. Posed je výborný, sedadlá podržia síce to v takomto aute vôbec nemusia. Všetko potrebné je na dosah ruky, s Jaecoo 7 SHS je jazdenie veľmi pohodové.
Hodnotenie
Za 39 900€ je Jaecoo 7 SHS výborným plug-in hybridným SUV. Vo veľa aspektoch, nie len v oblasti dizajnu skutočne pôsobí rovnako príjemne ako o 40 000 drahší Range Rover Evoque, pritom je ľahší a má pôsobivú spotrebu aj na diaľnici, kde si Evoque pri vybitej batérii vypýta 9.1l/100km.
Jaecoo 7 SHS nemá žiadnu výraznú slabinu, nielen slušne jazdí a má dobrý výkon, ale má aj DC rýchlo-nabíjanie, kvalitný a slušne zhotovený interiér, výborný infotainment. Jeho efektívnosť je excelentná. Radím ho priamo hore medzi to najlepšie v tejto kategórii. Jaecoo 7 SHS vôbec nie je zlý nápad na kúpu pre rodinu. Naviac má záruku na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov.
Výborný automobil.
KONIEC