Vítame 5. generáciu Toyota Prius

Nová Toyota Prius prichádza, a to už vo svojej 5. generácii. Toto ekologické rodinné auto prináša vo svojej najnovšej generácii predovšetkým oveľa jednoduchší a zároveň krajší dizajn.

Vozidlo má o 50mm dlhší rázvor náprav, celkovo je však auto o 46mm kratšie. Na šírku narástlo o 22mm, čo novému Priusu dodáva sebavedomejší postoj. Naviac karoséria vyzerá viac streamline, takže auto je oveľa aerodynamicky efektívne a tým pádom bude mať lepšiu spotrebu.

Ďalšie podstatné zmeny sa však udiali pod povrchom. Je tu plug-in hybridný systém novej generácie. Ten vydáva maximálny výkon až 223 koní, ktoré vytvára pomocou dvojlitru TNGA s výkonom s výkonom 148 koní a novým 160 koňovým DIN elektromotorom s výkonom 160 koní. Takže po stránke dynamiky si nový Prius ale že rapídne polepšíl.

Naviac s novou generáciou prichádza väčšia batéria, teraz s kapacitou 13.6 kWh. Vďaka bunkám s vyššou hustotou energie sa batéria stále zmestí pod zadné sedadlá. Vďaka novej batérii je čisto elektrický dojazd údajne o viac ako 50% vyšší než doteraz. Za príplatok môže byť batéria dobíjaná aj solárnymi panelmi na streche vozidla.

Očakávaný príchod na Európsky trh je už na Jar 2023.

Related posts