Nová Honda Civic Type R: Toto proste chceš!

Aktuálna generácia Civic Type R nebola práve pre svoj vzhľad ostrým hot-hatchom po každého chuti. Vo všetkých iných merateľných aj empirických aspektoch však možno len skonštatovať, že je najlepším autom svojej kategórie na trhu. A práve dnes nad ránom Honda predstavila ku 30 výročiu tohto hot-hatchu novú generáciu svojho ostrého žihadla na okresky, okruhy aj každodenný život.

Najväčšou zmenou je práve jej vizáž, založená na 11 generácii Honda Civic, ktorá vyzerá omnoho masovejšie, jednoduchšie a serióznejšie. Oproti štandardnému Civicu má širší rozchod kolies vpredu aj vzadu, vďaka čomu má aj širšie blatníky, ktoré mú dodávajú na proporciách a Honda je vyslovene hrdá na prepojenie zadnej časti do originálneho dizajnu. Z aktuálne do dôchodku ostávajúceho Type R zostáva vysoko položené zadné krídlo, trojica výfukov v strede ale aj menšie 19″ kolesá obalené v pneumatikách Michelin Pilot Sport 4S širokých až 265mm! O zastavovanie sa starajú aj naďalej brzdy Brembo.

Nový Type R naďalej zlepšuje svoj skvelý motor 17YM, ktorý môže teraz vďaka väčšej spodnej mriežke nasávať viac vzduchu. Okrem toho je tu lepší chladič aj vylepšené turbo, ktoré má nový tvar aj iný počet čepiel turbíny. Aj vďaka tomu je samozrejme najvýkonnejším doteraz. Výfukový systém bol tiež optimalizovaný, aby malo auto najlepší litrový výkon vo svojej kategórii. Samotné čísla si však Honda ešte nechala pre seba, malo by to teda však byť viac ako 320 koní.

Brilantná manuálna prevodovka je teraz ešte ostrejšia, tuhšia a s kratšími dráhami, vylepšený bol aj systém rev-match. V interiéri konštruktéri Hondy vytvorili novú červenú ako poťah pre sedadlá z Alcantary, ktoré majú už pri nastupovaní evokovať vášeň, ktorú zažijete so svojim autom. Nechýba tu ani hliníková radiaca páka a aj volant potiahnutý Alcantarou pre maximálny grip. Samozrejme zvyšok interiéru je rovnaký ako v novom Civicu, takže je ergonomickejší a kvalitnejšie zhotovený ako doteraz.

Nový Civic Type R, ktorí vytvárali pod myšlienkou „Ultimate Sports 2.0“ sa začne predávať od začiatku 2023.

Related posts