Mercedes-Benz VISION EQXX – elektro s dojazdom 1000km?

Mercedes-Benz VISION EQXX je predstavou elektrifikovanej búducnosti podľa nemeckého výrobcu. Je to nesmierne efektívne auto, škoda, že nepríde aj na sériovú výrobu.

Mercedes-Benz VISION EQXX je najnovšou výkladnou skriňou tých najmodernejších technológií značky Mercedes. Ale tam to zostane, VISION EQXX sa nebude sériovo vyrábať. Ale ukazuje budúcnosť, ktorou sa Mercedes vyberie v nasledujúcich rokoch.

A bude to elektrická budúcnosť, ako to už pár rokov propagujú s novou radou modelov EQ. Táto vízia budúcnosti vznikla z myšlienky vyrobiť čo najefektívnejšie vozidlo. Tým pádom sa nejedná o 1000 koňového trhača asfaltu, ako iný nemenovaný elektromobil, ale namiesto toho sa jedná o použiteľný elektromobil s rekordným dojazdom 1000km.

No a ako to dosiahli? Predovšetkým rekordne nízkym keoficientom aerodynamického odporu s hodnotou 0,17Cd a novou šikovnou konštrukciou 100kWh batérie. Vďaka inžinierom z tímu Formula 1 je až o 30% ľahšia ako 108kWh batérie vo väčšom EQS. Celkovo má VISION EQXX hmotnosť približne 1700kg čo je na luxusný elektromobil veľmi dobrá hodnota.

Premyslené Vision EQXX

Namiesto dvojitých elektromotorov na každej náprave má tento efektívny Mercedes iba jeden jediný elektromotor s výkonom 204 koní. Čo na prepravu bohate stačí. Veľkou zaujímavosťou je, že auto na obrázkoch klame telom. V skutočnosti je veľkosťou blízke triede C. Rázvor má kratší ako trieda C, je aj nižšie a svojou kupé siluetou pôsobí aj športovejšie ako C. Dlhá zadná časť, ktorá by sa dala nazvať aj longtail, skrýva pár trikov v rukáve, no konkrétne v difúzore. Difúzor sa dokáže znížiť aj predĺžiť a slúži na zníženie odporu. Odporúčam si pozrieť na videu ako funguje. Všetky dizajnové elementy na karosérii tam nie sú len na oko ale sú funkčné a majú svoj význam.

Ako som spomínal, táto vízia bude predurčovať dizajn budúcich modelov. Tie pravdepodobne zahodia súčasnú veľkú prednú masku a znak trojcípej hviezdy sa ocitne na kapote. Tak to je tu pri VISION EQXX a aj na dávnejšie predstavenom a očakávanom AMG One.

Interiér je tiež podobne prelomový ako exteriér. Najvýraznejšou časťou je 8K obrazovka infotaiment systému, ktorá zaberá celú šírku interiéru. Volant je prevzatý zo sériových modelov ale je doplnený novým vzorom, ktorý je aj na dverách a centrálnom tuneli. A to, že sa jedná o auto budúcnosti potvrdzuje aj to, že interiér je vyrobený z recyklovaných vegánskych materiálov.

Foto: Daimler

Related posts