Lotus Eletre: Prvý elektromobil Lotus

Po malej Emira prichádza na scénu historicky prvé SUV, prvá štvorkolka aj prvý elektromobil Lotus. Eletre.

Lotus Eletre stojí na čisto novej platforme Electric Premium Architecture (EPA). Hliníkový a oceľový monokok má v sebe ukrytú 800V sieť s na mieru vyvinutou batériou v spolupráci s British Volt, ktorí sa špecializujú na hustotu buniek a efektívnosť nabíjania batérií.

Na každom konci batérie uloženej medzi prednou a zadnou nápravou je motor, čo Eletre poskytuje pohon všetkých kolies.

Čísla ešte Lotus o Eletre príliš neodhalil, no mal by mať „od 600 koní“, tri verzie (všetky štvorkolky). Prísť má aj vrcholná verzia so 100 kWh+ batériou, 350 kW nabíjaním. Maximálna rýchlosť sa má pohybovať na 260 km/h so zrýchlením na stovku pod 3 sekundy! Dojazd do 560 kilometrov bol taktiež potvrdený.

Štandardom bude vzduchový podvozok s nastavením výšky a aktívnou aerodynamikou. Dostupné však budú aj adaptívne tlmiče, natáčanie zadnej nápravy, elektrické aktívne stabilizátory či torque vectoring prostredníctvom elektronického LSD.

Keďže je to SUV, bude mať aj 23 palcové disky, karónovo-keramické brzdy. Auto bude tak veľké ako odchádzajúci Range Rover, 5.1 metra dlhý, 2.2 metra široký. Výška 1.6 metra sa však bude snažiť o vizuálne minimalizovanie týchto obrých rozmerov.

Lotus Eletre bude stáť niečo pod 100 000 € s prvými dodaniami vozidiel v UK, Európe a Číne už v 2023.

Foto: Lotus

Related posts