Toyota Yaris GR Sport – všedný, no športovejší Yaris

Yaris bude dostupný vo športovej výbave GR Sport, a na športovosť sa len nehrá ale prešiel si aj reálnymi úpravami.

Toyota rozširuje modelový rad Yaris o novú verziu GR SPORT. Na objednanie bude na Slovenskom trhu už na konci tohto roka. Po vizuálnej stránke bude k dispozícii s novým farebným odtieňom sivá Dynamic čiernymi prvkami. Nové budú zákazkové 18-palcové disky kolies s brúsenými akcentmi v červenej farbe, ktoré poukazujú na GAZOO Racing. Obúvajú pneumatiky 215/40 R18, konkrétne plášte Bridgestone Turanza T005, čo znamená že by sme Yaris GR Sport okamžite po kúpe odporučili prezuť. Športovo vyzerajú aj oba nárazníky. Predný vďaka odznaku GR, ten zadný zase vďaka „difúzoru“ v tvare písmena T.

V interiéri nesmú taktiež chýbať emblémy GAZOO Racing na volante, hlavových opierkach športových sedadiel alebo tlačidle spúšťania motora. Chýbať nesmie kontrastne červené prešívanie sedadiel aj volantu.

Nie je to však len výzor čo dostalo auto športové. Inžinierom ide aj o iný jazdný zážitok, preto má Yaris GR Sport upravené zavesenie kolies, predných aj zadných. Tlmiče si prešli optimalizáciou, aby reagovali pri pomalej jazde rýchlejšie a teda aby malo auto rýchlejšie reakcie na riadenie no tiež lepší jazdný komfort. Pre potlačenie náklonov karosérie a zdvíhania kolies pri brzdení bol upravené aj zadné pružiny.

Zmenou si prešiel aj elektrický posilňovač riadenia, aby mal ostrejšiu odozvu a citlivejšiu spätnú väzbu pre vodiča. Dodatočné výstuhy karosérie po stranách prispievajú k vyššej tuhosti karosérie.

Yaris GR Sport bude dostupný s rovnakými motormi ako klasický Yaris. Teda 1.5 litrový Hybrid alebo klasický benzínový 1.5 liter. Konvenčný benziňák však bude dostupný s iMT, inak povedané inteligentnou manuálnou prevodovkou. Tá pri športovej jazde a podraďovaní sama zvyšuje otáčky motora, pre hladké preradenia. Pri radení nahor zase potláča rázy od spojky. A nakoniec pomáha aj pri rozjazdoch, v situáciách keď má motor „skapať“.

Je to veľmi sympatické malé auto, ktoré sa na športovosť len nehrá. Pre koho je teda Yaris GR pridrahý, môže si decentne športovo zajazdiť aj so zvyčajnejším Yaris-om.

Foto: Toyota

Related posts