Spofec Overdose Rolls-Royce Wraith Black Badge

Majestátnosť z tohto upraveného vozidla sála už na prvý pohľad. Tomu napovedá aj meno samotné, otázkou zostáva, čo je Spofec Overdose? Je to výtvor nemeckého úpravcu luxusných a superšportových áut Novitec.

Názov Spofec je odvodený z mena sošky, ktorú Rolls-Royce  odjakživa inštaluje na kapoty svojich áut, SPirit OF ECstasy. Novitec toto označenie požíva pri všetkých upravených autách značky Rolls-Royce. Toto konkrétne vozidlo je súčasťou limitovanej edície so skutočne veľmi obmedzeným počtom kusov, a tie budú len 3, celosvetovo.

Oblek na mieru

Zvonku je mu úprava karosérie šitá ako oblek na mieru. Jedná o widebody kit z uhlíkového vlákna navrhnutý nemeckým dizajnérom Vittoriom Strosekom. Bodykit s agresívnejšími nárazníkmi rozširuje karosériu o 7cm v prednej časti auta a o 13cm vzadu. Ďalším vylepšením je úprava vzduchového podvozku, čo v jednoduchosti znamená zníženie o 40mm do rýchlosti 140km/h, pri rýchlostiach vyšších sa vráti do štandardnej výšky. Rovnaké nastavenie majú k dispozícii aj ďalšie upravené Spofec Rolls-Royce modely.

Wraith Overdose má aj špeciálny dizajn svojich obrovských kovaných 22-palcových diskov s deviatimi dvojitými lúčmi od firmy Vossen, ktorá ich navrhla a vyrobila. Volajú sa Spofec SP2 a podobne ako zvyšok vozidla sú nalakované načierno. Pneumatiky na prednej náprave majú rozmer 265/35 R22 a na zadnej náprave sú širšie 295/30 R22. Obuté sú do pneumatík Michelin Pilot Super Sport.

Predávkovanie výkonom

Novitec pridal už tak dosť silnému Wraithu s motorom V12 biturbo o objeme 6.6L od BMW ešte viac výkonu. Z pôvodných 632 k na 717 koní pri 5700 otáčkach a maximálny krútiaci moment 986Nm dostupných od 1800 otáčok, to všetko vďaka modulu riadiacej jednotky N-Tronic. Prevodovka je rovnaká ako v pôvodnom aute, automatická 8-stupňová ZF-8HP.

Tieto doslova nabušené hodnoty rozhýbu ťažko luxusný kolos so zadným náhonom na 100 km/h za 4,2 sekundy. Maximálna rýchlosť zostáva obmedzená na 250km/h, to však najmä z dôvodu vysokej hmotnosti, ktorá vplýva na brzdnú dráhu, opotrebovanie bŕzd samotných, ako aj kvôli silám a teplotám pôsobiacim na pneumatiky pri vysokej rýchlosti.

Exkluzivita

Zmeny a úpravy interiéru zostávajú individualizovateľné pre jedného z troch budúcich majiteľov, podľa ich vkusu a predstavivosti. Pri tejto limitovanej edícii ceny zverejnené neboli ale ľudia, ktorý si môžu dovoliť aj „základný“ Wraith sa však nad číslami pozastavovať nebudú.

Foto: Novitec

Related posts