Nový Renault Arkana prichádza na domáci trh!

Nové SUV od Renaultu vyzerá vskutku sviežo, sme zvedaví, ako bude jazdiť.


Po uvedení na Ruskom trhu, a následnej obrovskej žiarlivosti nás, európskych zákazníkov nás Renault vypočul. Ubehol nejaký čas, a Renault Arkana s účinnosťou od dnešného dňa, prichádza aj na náš, Slovenský trh.

Športovo sa tváriace SUV-kupé je rozmerovo takmer identické s Audi Q3 Sportback. Arkana je skutočne pekný crossover so športovým pohľadom prednej masky, aj Renault-definujúcimi prednými svetlami v tvare písmena C. Renault Arkana stojí na platforme CMF-B, ktorú využívajú aj súčasné modely Clio a Captur.

Podvozok

Na prednej náprave využíva zavesenie McPherson s vinutými pružinami a stabilizátorom. Zadná náprava zase využíva jednoduchšie polo-nezávislé zavesenie kolies a stabilizátor. Pre spomaľovanie sú obe nápravy osadené kotúčovými brzdami. Predné kotúče sú ventilované s rozmermi 296×26 mm, zadné brzdy majú plné kotúče veľkosti 260×8 mm.

Auto bude vybavené 17 alebo 18-palcovými diskami kolies. Pri menšom rozmere vybavené obutím 215/60 R17. Verzie vybavené „18-kami“ budú využívať rozmer 215/55 R18. Od prvovýroby príde auto vybavené pneumatikami Kumho Ecsta HS51.

Motorizácie

Kým v Rusku je síce auto poháňané len jedným motorom, a tým je 1.3TCe so 150 koňmi, na druhej strane majú možnosť zvoliť si na výber pohon predných alebo všetkých štyroch kolies. U nás sa stretneme s presne opačnou situáciou.

Naša európska Arkana nám ponúka mikro-hybridnú (12V) „jednatrojku“, naladenú na 140 koní v kombinácii s automatom EDC. Aktuálnym vrcholom ponuky je enviromentálne uvedomelý hybridný pohon E-TECH poskytujúci 145 konských síl. V druhej polovici roka však príde aj vrcholná motorizácia, taktiež mikro-hybridná TCe 160 EDC.

Výbavy a Ceny

Arkanu bude možné si zaobstarať v troch výbavových stupňoch: Zen, Intens a RS Line. Základná cena novej Arkany s motorom TCe 140 EDC začína už od 24 300 EUR, s pomerne slušnou výbavou. Tá zahŕňa Full LED svetlomety, 17-palcové disky kolies, automatickú klimatizáciu alebo parkovaciu kameru.

V najvyššej výbave sa cena pri rovnakom motore začína na 29 700 EUR. S pohonom E-TECH od 31 200 EUR. Najdrahší Renault Arkana s pohonom E-TECH a všetkými príplatkami vyjde na 33 500 EUR. Na tak štýlové SUV je to cena veľmi dobrá.

Súčasťou príchodu na náš trh je aj uvádzací bonus, vďaka ktorému Arkana štartuje len na 22 300 EUR, so špeciálnym metalickým lakom Valencia Orange zadarmo ku vrcholnej verzii RS Line.

My sme na jazdné vlastnosti Arkany zvedaví, a prinesieme ich hneď, ako sa nám dostane do rúk. Osobne by sa nám páčila čisto športová verzia RS, ktorá by bola prvým ostrým SUV značky. Toto prianie však necháme na budúcnosť.

Konfigurátor nového Renault Arkana:

Konfigurátor | ARKANA | Renault Slovensko

Foto: Renault

Related posts