Nové Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae

Nové Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae je posledným Lambom s atmosférickým motorom V12.

Posledné Lambo s motorom bez prepĺňania alebo hybridizácie bolo predstavené. Je tiež oslavou 10 rokov modelu Aventador, táto limitovaná edícia má názov Aventador LP780-4 Ultimae.

Táto špeciálna edícia bude vyrobená v počte 600 kusov. Z toho bude 350 verzií coupe a 250 kabrioletov. Toto vozidlo kombinuje modifikovaný motor verzie SVJ so vzhľadom a nastavením podvozku bližším verzii S.

Najvýkonnejšie prevtelenie V12ky

Motorom je samozrejme 6.5-litrová V12-ka používaná vo všetkých modeloch Aventador, ale teraz prichádza vo svojej doteraz najsilnejšej inkarnácii. Jej výkon vrcholí na 780 konských silách pri 8500 ot./min. sprevádzaná krútiacim momentom 720 Nm vrcholiacim pri 6750 ot.min. Pre lepší priebeh krútiaceho momentu bolo optimalizované variabilné časovanie ventilov aj variabilné sanie.

Sila je prenášaná na povrch vozovky prostredníctvom pohonu všetkých kolies a automatizovanej manuálnej prevodovke ISR s jednou spojkou.

Dynamické údaj.e Aventador Ultimae sú identické verzii SVJ. Zrýchlenie na stovku za 2.8 sekundy, na 200 km/h za 8.7 sekundy a vďaka optimalizovanej aerodynamike vyššia maximálna rýchlosť 355 km/h (coupé).

Ešte lepšia ovládateľnosť

Pre skvelú ovládateľnosť je tu riadenie aj zadných kolies, LDS (Lamborghini Dynamic Steering), ktorý zaručuje ostrú odozvu riadenia a jeho aktivátory odpovedajú každých 5 milisekúnd na povely od riadenia. ESC je nastavené pre maximálnu priľnavosť na každom povrchu, aj šmykľavom ako sneh alebo ľad. Všetky tieto systémy sú manažované senzormi kontrolujúcimi pohyby tela vozidla, prispôsobujúc každý detail pre dosiahnutie čo najlepších jazdných vlastností v akýkoľvek podmienkach.

Podobne ako pri verzii S je tu aj zavesenie kolies pushrod, šasi z uhlíkových vlákien či karbón keramické brzdy. Hmotnosť vozidla stúpla vďaka týmto podobám s verziou S, ktorá je aj v interiéri o 25 kilogramov, na 1550 kilogramov suchej hmotnosti.

Auto bude jazdiť na 20 alebo 21-palcových kolesách s pneumatikami Pirelli P Zero Corsa. Cenovka bude štartovať na 400 000 eurách, o niečo menej ako model SVJ.

Foto: Lamborghini

Related posts