Mansory Bentayga MY2021 – luxusné SUV so 740 koňmi

Bentayga od Mansory má 740 koní a maximálnu rýchlosť 317 km/h.

Kým Bentley minulý rok predstavilo najrýchlejšiu variantu Bentley Bentayga Speed, nemecký úpravca vzal do vlastných rúk verziu so „základným“ osemvalcom a pretvoril ju na svoju predstavu toho, aká má byť rýchla Bentayga. Tak vznikol Mansory Bentayga MY2021.

Z elegána drsňák

Zmeny štartujú rozšírením karosérie na všetkých 4 blatníkoch, wide-body kit ako aj ďalšie vizuál vylepšujúce komponenty sú zhotovené z uhlíkových vlákien. To znamená nový splitter, predná maska, sanie vzduchu alebo nová kapota.

Nový je aj zadný difúzor, v ktorom sú umiestnené 4 koncovky výfukového systému. Športovosť zadnej časti dodáva aj strešný a kufrový spojler. O ich efektívnosti (najmä toho na dverách kufra) pri vysokých rýchlostiach však máme pochybnosti.

Auto stojí štandardne na 23-palcových Mansory diskoch kolies v lesklo-čiernom farebnom prevedení, dostupné však budú aj ohromné 24-palcové valce. Štandardné 23-palcové disky budú obúvať pneumatiky Continental SportContact 6 s rozmerom 295/35 ZR23.

Zo základu vydolovali maximum

Tie najpodstatnejšie zmeny sa však týkajú výkonových špecifikácií. Osemvalcový motor s kódovým označením VAG a objemom 4.0-litra po úprave od Mansory vypúšťa na povrch ciest parametre 750 koní a 1 020 Nm. Tento údaj je navýšením o 115 koní a 120 Nm voči verzii Speed, ktorá disponuje obrým dvanásťvalcom. Pri porovnaní so základným V8, z ktorého tento výkon dostali rozdiel predstavuje 200 koní a 250 Nm.

Na dosiahnutie týchto kvantových výsledkov Mansory spravilo viac, ako len jednoduchý chip-tuning riadiacej jednotky. Pridali nové sanie vzduchu, menej obmedzujúci katalyzátor ako aj nové turbodúchadlá. Vďaka týmto úpravám sa dostalo zlepšenia aj praktickej dynamike, keďže Bentayga od Mansory zrýchli na stovku za 3.7 sekundy, a maximálna rýchlosť stúpla z 306 km/h pri verzii Speed až na 317 km/h.

Foto: Mansory

Related posts