Aston Martin DBX 707: najvýkonnejšie SUV na svete!

Privítajte nové najrýchlejšie SUV na svete, Aston Martin DBX 707!

Aston Martin práve odhalil svetu nové najrýchlejšie luxusné SUV. Volá sa Aston Martin DBX 707. Ako už z názvu možno vyčítať, má výkon 707 koní a 900 Nm, ktoré sú stále vydolované z 4.0 V8, s ktorým sa v Aston Martin vyhrali. Je to o 157 koní a 200 Nm viac ako má DBX doteraz. Vďaka tomu zrýchli na stovku len za 3.3 sekundy, najrýchlešie spomedzi všetkých aktuálne dostupných luxusných SUV. Pre skvelý zážitok zo zrýchlenia ponúka auto mód Race Start, ktorý maximalizuje akceleráciu za každých podmienok, na jej úkážku.

Motor je spojený s najrýchlejšou automatickou prevodovkou v segmente. Je to 9 stupňový automat s mokrými spojkami. Ako štandard sú k autu montované 420/390 mm (predné/zadné) karbónovo keramické brzdové kotúče. Tie sú objaté 6 piestíkovými brzdovými strmeňmi. Táto zmena odľahčuje neodpružené hmoty auta o 40.5 kg.

Špeciálne nastavenie má aj vzduchový podvozok, aby poskytol ešte lepší zážitok zo šoférovania a zapojenia do jazdy. Elektronický posilňovač riadenia bol taktiež upravený, pre poskytnutie pevnejšieho pocitu a lepšej spätnej väzby z riadenia. Nový je aj rýchlejšie reagujúci elektronicky riadený e-diferenciál na zadnej náprave. Ten má finálny pomer znižený z 3.27 na 3.07 a je po novom vybavený hriadeľom z uhlíkových vlákien.

DBX 707 má upravenú aerodynamiku. Predný splitter pritláča predok k vozovke, bočné otvory na nárazníku zaisťujú lepšie chladenie, veďla nich na spodnej časti blatníku aj malý prvok zaisťujúci lepšie bočné obtekanie vzduchu. Vzadu má karbónový difúzor, aj decentné krídlo, optimalizujúce obtekanie vzduchu. Chýbať nesmú štyri poriadne koncovky výfukov, pretože najvýkonnejšía V8 v segmente musí mať aj najlepší zvuk.

Okrem toho je však DBX 707 hlavne o dizajne. Predný aj zadný nárazník ho majú spolu s kolesami perfektne vypĺňajúcimi oblúky výrazne rozširovať. Typická predná mriežka je z pravého kovu a v logu Aston Martin sú zakomponované aj klenoty, a tak samotný znak Aston Martin je klenotom.

Auto je možné si objednať v Q1 tohto roku, s prvými zásielkami doručenými zákazníkom v Q2 2022.

Foto: Aston Martin

Related posts